logo

Sufit napinany: Charakterystyka i rodzaje sufitów napinanych

Sufit napinany

Sufit napinany to doskonały sposób na ukrycie popękanego tynku, nierówności stropu, nieestetycznych rur instalacyjnych itp. To ciekawa alternatywa wobec sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych.

Sufit napinany wygląda jak termokurczliwa tkanina — matowa lub z połyskiem. W dotyku przypomina nieco grubą folię budowlaną. Występuje w różnych kolorach, a nawet może być zadrukowany zdjęciami lub grafiką. Montaż sufitów podwieszanych trwa od kilku do kilkunastu godzin, a więc jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku standardowych sufitów z płyt gipsowo-kartonowych.

Specyfika sufitów napinanych

Sufity napinane montowane są na profilach umieszczonych po obwodzie i rozpina się między nimi specjalną membranę, najczęściej wykonaną z folii PCV. Rozpinanie folii następuje pod wpływem nagrzania i naciągnięcia jej powierzchni.

Sufity napinane są lekkie i nie obciążają stropu. Mogą być zamontowane w pomieszczeniach o niskim stropie, gdyż nie obniżają go tak jak w przypadku sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych. Dodatkowo sufit napinany jest niepalny, nieprzemakalny i łatwy w pielęgnacji. Do ich oczyszczania wystarczy zwykła woda z detergentem.

Rodzaje sufitów napinanych

Sufity napinane to szereg różnorodnych możliwości, jeśli chodzi o rozwiązania aranżacyjne. Jedną z nich jest lustrzany sufit napinany. Lustrzane odbicie na suficie pozwala uzyskać efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. To bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w eleganckich i industrialnych wnętrzach.

Innym ciekawym rodzajem są napinane sufity podświetlane, które zastępują standardowe oświetlenie sufitowe. Uzyskujemy wówczas oświetlenie całej powierzchni sufitu. W tym przypadku zastosowana jest technologia pasków LED i możliwe jest wprowadzenie różnorodnych wariacji kolorystycznych.

Do innych rodzajów możemy zaliczyć również sufity napinane w wersji metalicznej, błyszczącej lub z nadrukiem. Na rynku znajdziemy również sufity napinane 3D, wykorzystywane głównie w klubach, dyskotekach, pubach.