Zalety fototapety

Oryginalna fototapeta to doskonały sposób na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza. Idealnie nadaje się do wykończenia ścian w mieszkaniach, domach, a także przestrzeniach biurowych i użytkowych.

Ze względu na rozwój technologiczny obecnie mamy bardzo wiele możliwości na stworzenie unikalnej fototapety na zamówienie, która będzie indywidualnie dostosowana do specyfiki wnętrza. To właśnie z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na to ciekawe rozwiązanie.

Fototapeta – dlaczego warto?

Przede wszystkim fototapeta jest alternatywą wobec standardowo pomalowanych ścian. Do jej głównych zalet możemy zaliczyć przede wszystkim możliwości zdobnicze. Do stworzenia unikalnej fototapety można użyć dowolnego obrazu, zdjęcia czy grafiki, np. fotografii z tropikalnych wakacji ukazującej fascynujące krajobrazy. Konieczne jest jednak, aby zdjęcie było zachowane w dobrej jakości i cechowało się wysoką rozdzielczością. Można skorzystać również z gotowych wzorów i motywów. Wzór i kolorystyka znajdujące się na fototapecie tak naprawdę zależą przede wszystkim od indywidualnych preferencji.

Warto zwrócić uwagę również na walory praktyczne fototapet. Na malowanych ścianach, szczególnie białych, widoczne są niemal wszystkie zabrudzenia, przez co wymagają odświeżenia co kilka lat. Jeśli zainwestujemy w zmywalne fototapety, pozbędziemy się problemów tego rodzaju. Zmywalne fototapety wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką raz na jakiś czas, aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Co więcej, na fototapetach o bujnych wzorach i kolorach zwykle niewielkie plamy, odciski palców czy przebarwienia są niemal niewidoczne, więc ściany zawsze prezentują się idealnie. Jest to więc ogromna oszczędność, ponieważ nową fototapetę kupujesz dopiero wtedy, gdy znudzi ci się stara.

Warto zwrócić uwagę również na wytrzymałość i odporność fototapet. Jeśli zostanie ona odpowiednio przyklejona do ściany, nie ma obaw o przypadkowe odklejenie.

Jak się zatem okazuje, fototapeta to szereg zalet obejmujących zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne.

Charakterystyka i rodzaje sufitów napinanych

Sufit napinany to doskonały sposób na ukrycie popękanego tynku, nierówności stropu, nieestetycznych rur instalacyjnych itp. To ciekawa alternatywa wobec sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych.

Sufit napinany wygląda jak termokurczliwa tkanina — matowa lub z połyskiem. W dotyku przypomina nieco grubą folię budowlaną. Występuje w różnych kolorach, a nawet może być zadrukowany zdjęciami lub grafiką. Montaż sufitów podwieszanych trwa od kilku do kilkunastu godzin, a więc jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku standardowych sufitów z płyt gipsowo-kartonowych.

Specyfika sufitów napinanych

Sufity napinane montowane są na profilach umieszczonych po obwodzie i rozpina się między nimi specjalną membranę, najczęściej wykonaną z folii PCV. Rozpinanie folii następuje pod wpływem nagrzania i naciągnięcia jej powierzchni.

Sufity napinane są lekkie i nie obciążają stropu. Mogą być zamontowane w pomieszczeniach o niskim stropie, gdyż nie obniżają go tak jak w przypadku sufitów podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych. Dodatkowo sufit napinany jest niepalny, nieprzemakalny i łatwy w pielęgnacji. Do ich oczyszczania wystarczy zwykła woda z detergentem.

Rodzaje sufitów napinanych

Sufity napinane to szereg różnorodnych możliwości, jeśli chodzi o rozwiązania aranżacyjne. Jedną z nich jest lustrzany sufit napinany. Lustrzane odbicie na suficie pozwala uzyskać efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. To bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w eleganckich i industrialnych wnętrzach.

Innym ciekawym rodzajem są napinane sufity podświetlane, które zastępują standardowe oświetlenie sufitowe. Uzyskujemy wówczas oświetlenie całej powierzchni sufitu. W tym przypadku zastosowana jest technologia pasków LED i możliwe jest wprowadzenie różnorodnych wariacji kolorystycznych.

Do innych rodzajów możemy zaliczyć również sufity napinane w wersji metalicznej, błyszczącej lub z nadrukiem. Na rynku znajdziemy również sufity napinane 3D, wykorzystywane głównie w klubach, dyskotekach, pubach.